Important:

This petition was submitted during the 2015-2017 parliament

Petition Offer a free workshop on healthy eating on a budget to all UK residents

Myth; 'eating healthily is more expensive than buying junk food'. Pre-packed food or pre-prepared food can be much more expensive and full of sugars, fats and preservatives than making from scratch. More education is needed to make healthy shopping choices, ultimately improving the nation's health.

More details

If people are educated on how to read the supermarket price labels of fruit and veg for instance, quite often it is cheaper to buy loose vegetables than it is to buy pre-packed. Educate on how simple healthy meals can be made with very few cheap ingredients. e.g.

Vegetarian tomato pasta dish; home-made total price for a family of 4; £0.89.

If wanting to add meat (Beef mince as an addition) ; Total price £2.89 for 4 servings.

Alternative pre-packed pre-made product, 4 servings; £6.60.

This petition is closed This petition ran for 6 months

14 signatures

Show on a map the geographical breakdown of signatures by constituency

10,000 signatures required to get a government response